Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Co powinieneś wiedzieć  o ogrzewaniu podłogowym?
kalendarz 17/02 2017

Co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Wyposażenie


Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego musimy poznać odpowiedzi na kilka pytań. Podłoga drewniana czy wyłożona kafelkami? Jeżeli drewniana, to jakie drewno wybrać? Czy to rozwiązanie odpowiednie dla alergików?

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Z kilku powodów: po pierwsze, na całej powierzchni podłogi należy wyłożyć odpowiednio grubą warstwę izolacyjną. Niezbędne jest także wykonanie grubszej wylewki, co wpływa na wysokość poziomu podłogi – może go podnieść nawet o kilka centymetrów. Architekt powinien mieć to na uwadze przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. Warto też pamiętać, że projektanta należy informować o zmianach mogących wpłynąć na stopień izolacji budynku. Mowa tutaj o dodatkowych otworach na stolarkę drzwiową i okienną czy  balkonach. To istotne, ponieważ należy właściwie dobrać moc urządzeń grzewczych. Podejmując decyzję o tym, kto będzie wykonywał naszą instalację, wybierzmy doświadczonych, certyfikowanych instalatorów oraz dostawców oferujących kompleksowe, sprawdzone rozwiązania. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja będzie nam dobrze służyła przez lata – mówi Andrzej Durda, Dyrektor ds. Technicznych w firmie TECE.

Mit 1: Ogrzewanie podłogowe nie jest rozwiązaniem tanim
Jeżeli chodzi o kwestie kosztów, to na pierwszym etapie rzeczywiście są one nieco większe niż
w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę codzienne użytkowanie, koszt instalacji ogrzewania podłogowego zwraca się. Jak przekłada się to na wymierne korzyści? Ogrzewanie podłogowe daje taki sam komfort przy temperaturze 2 stopnie niższej, niż ogrzewanie konwencjonalne. Co za tym idzie, odczuwalna w pomieszczeniu temperatura będzie wyższa, niż jej faktyczna wartość. Oszczędności w budżecie domowym mogą dzięki temu wynosić blisko 20%! Kolejną redukcję comiesięcznych wydatków w okresie grzewczym zapewni system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku, gdy słupek rtęci idzie w górę – na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza, system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Mit 2: Podłogówkę możemy układać tylko pod płytkami
 Kolejnym, szeroko rozpowszechnionym mitem na temat podłogówki jest założenie, że można ją układać tylko pod płytkami ceramicznymi. Rzeczywiście – płytki ceramiczne wybierane są najczęściej – między innymi ze względu na swój niski opór cieplny. Znaczy to, że podłoga z płytek łatwiej „odda” ciepło pomieszczeniu. Dla niektórych płytki na podłodze w salonie odbierają mu przytulny charakter. I takie rozwiązanie da się pogodzić. Ogrzewanie podłogowe z powodzeniem możemy położyć pod podłogę drewnianą, jak i pod panele, parkiet czy wykładzinę. Wystarczy tylko poinformować o swoim wyborze projektanta i zdecydować się na materiały o odpowiednich parametrach – niskim współczynniku kurczliwości i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Pamiętajmy też o równomiernym rozłożeniu elementów grzewczych (bez stref brzegowych), by nie spowodować niekorzystnych dla drewna różnic temperatury – tłumaczy ekspert TECE. Na rynku obecne są specjalne produkty, takie jak kleje i lakiery, dedykowane posadzkom na ogrzewanie podłogowe.

Mit 3: w pomieszczeniu z zainstalowaną podłogówką nie powinny stać duże, ciężkie meble
W obiegowej opinii w  pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka nie powinny stać meble, takie jak na przykład łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki mebel mógłby utrudniać przepływ ciepła i pod nim nie powinno się układać elementów grzewczych. Jednak i ten problem można obejść. Wystarczy zdecydować się na meble o wysokich (ponad 10 cm) nóżkach.
W takim wypadku przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła  do pomieszczenia.

Mit 4: nie należy łączyć ogrzewania konwencjonalnego z podłogowym
To mit. Ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła w domu, jednak popularniejsze jest łączenie go z ogrzewaniem grzejnikowym. Faktem jest, że połączenie tych dwóch systemów ogrzewania w jeden układ wymaga nie lada uwagi i precyzji. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest zastosowanie podłogówki na parterze, zaś grzejników na piętrach budynku. Większość osób budujących dom woli uniknąć ciężkich stropów, które przy ogrzewaniu podłogowym zyskują dodatkową warstwę jastrychu.

Ogrzewanie podłogowe – dla kogo?
Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego? Po pierwsze alergicy. Co ciekawe, najczęściej występującymi rodzajami alergii są uczulenia na kurz, którego drobinki dostają się do dróg oddechowych wraz z powietrzem. Dzięki kilkukrotnie niższej cyrkulacji w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorobotwórczych grzybów. Również osoby zapracowane, które nie mają czasu na codzienne doglądanie urządzeń grzewczych, powinny być zadowolone z użytkowania takiej formy ogrzewania domu. Podłogówka wyposażona jest w system samoregulujący, które dopasują wydajność grzewczą do zmian temperatury w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego estetyka –
w przypadku ogrzewania podłogowego nie są widoczne kaloryfery, ani inne elementy instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawa ekologii i energooszczędności.

RED
Foto: TECE, Fotolia

 


Tagi:
ogrzewanie podłogowe, podłogowe ogrzewanie

Zobacz podobne artykuły:

Zainwestuj na lata
kalendarz 08/11 2023

Zainwestuj na lata

Wyposażenie / Meble

2023.11.08

Zakup mebli drewnianych to najczęściej inwestycja na lata
Klasyczne piękno mebli dębowych 
kalendarz 03/07 2023

Klasyczne piękno mebli dębowych 

Wyposażenie / Meble

2023.07.03

Dąb od wieków uważany był za symbol siły, wytrzymałości i trwałości.
Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu
kalendarz 30/01 2023

Belluno Elegante czyli Elegancja w Twoim domu

Wyposażenie / Meble

2023.01.30

Kolekcja Belluno Elegante stanowi najlepszą propozycję dla osób szukających naturalnych mebli w stylu prowansalskim.
Najnowsze artykuły:
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.
Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Jakimi wynikami deweloperzy zamknęli 2023? 

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.01.23

Czy w minionym roku sprzedało się więcej mieszkań niż w roku 2022? Jak wypadł czwarty kwartał ubiegłego roku? Jakimi decyzjami podjętymi w 2023 roku firmy mogą się pochwalić?