Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Możesz stworzyć swój wymarzony ogród
kalendarz 11/08 2017

Możesz stworzyć swój wymarzony ogród

Ogród

Latem w słoneczne ciepłe dni wiele czasu spędzamy na powietrzu. Któż z nas nie marzy wówczas o swojej prywatnej oazie?  Warto ją odpowiednio zaaranżować, by rzeczywiście stała się idealnym „przedłużeniem” naszego ukochanego domu.

Własny zielony zakątek powinien przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom i upodobaniom. Jeśli często zapraszamy gości, nie może zabraknąć w nim altany ze stołem i krzesłami. Gdy lubimy otaczać się oryginalnymi dekoracjami, zaplanujmy też fontannę lub oczko wodne. Dla miłośników samotnego relaksu, najlepszą propozycją będą natomiast wygodne leżaki na popołudnia z książką lub ulubioną muzyką. W swoim ogrodzie musimy przede wszystkim czuć się swobodnie oraz komfortowo. Od czego zacząć aranżację?

Zaplanuj przestrzeń
Niezależnie od wielkości naszego ogrodu, w pierwszej kolejności powinniśmy rozplanować jego poszczególne strefy. Na tym etapie najlepiej przygotować listę elementów, które mają się w nim znaleźć, a następnie ustalić ich rozlokowanie. Warto dokładnie przemyśleć swoje decyzje, ponieważ charakter niektórych dekoracji (np. z kamienia) sprawia, że instaluje się je na dość długi czas lub nawet na stałe. Pamiętajmy też, że dobry plan przy urządzaniu dostępnej przestrzeni, powinien iść w parze z późniejszą troską o stan tych dekoracji. – Kamienne wykończenia podjazdów, grilli czy murków, kojarzą się nam z solidnością i trwałością. Jednak również one są narażone na ścieranie, osadzanie się brudu, odziaływanie wilgoci i innych destrukcyjnych procesów. – zwraca uwagę Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej, budowlanej i motoryzacyjnej. – Dlatego tak ważne jest stosowanie impregnatów ochronnych, dopasowanych do konkretnego typu powierzchni, np. do kamienia, klinkieru, gresu, gipsu i kostki brukowej. - dodaje.

Klimat natury
Urządzając zielony zakątek, nie bójmy się sięgać po inspiracje wypływające wprost z natury. Szczególnie modne w ostatnim czasie są aranżacje wykorzystujące różnego rodzaju paprocie. A doskonałym uzupełnieniem roślinności będą oczywiście konstrukcje wykonane z drewna. Ten naturalny surowiec idealnie wkomponuje się w klimat ogrodu, sam w sobie będzie też oryginalną dekoracją. Zagospodarowując przestrzeń, nie zapomnijmy o altanie - to tutaj ukryjemy się przed chłodem lub mocnym słońcem. Przyda nam się również stół (np. wykonany z palet) z krzesłami oraz leżaki. Aranżację możemy wzbogacić także o pieńki, które posłużą nam jako siedzisko lub niski stolik na kawę. Jeżeli chcemy, aby te elementy wyposażenia służyły nam przez długi czas, zabezpieczmy je przed działaniem promieni słonecznych i deszczu. - Wystawione wiosną do ogrodu, pozostają na zewnątrz przez kilka miesięcy. Aby skutecznie zadbać o trwałość drewna, stosuje się impregnat ochronny i dekoracyjny. Nie tylko uchroni on meble przed pojawieniem się przebarwień, pęknięć i innych niepożądanych efektów naprzemiennego oddziaływania promieni UV oraz wilgoci, ale także nada całości matowe, barwne wykończenie, podkreślające naturalną strukturę słojów. – wskazuje Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland.

Zbuduj atmosferę
Wisienkę na torcie ogrodowych metamorfoz stanowią różnego rodzaju dodatki, które nadają indywidualny charakter naszej „zielonej przestrzeni”. Wprowadzają one niepowtarzalny klimat i sprawiają, że czas spędzony na świeżym powietrzu jest jeszcze przyjemniejszy. Do takich detali należy z pewnością oświetlenie. I nie trzeba ograniczać się tu do tradycyjnych lamp, zapewniających jasność podczas wieczornego przyjęcia. Doskonałym ich uzupełnieniem będą efektowne lampiony ustawione na tarasie lub powieszone w altance czy gałęzi drzewa nad hamakiem. Możemy je wykonać własnoręcznie, ze słoików oraz małych świeczek.

Wykorzystując w aranżacji ogrodu swoje autorskie pomysły, sprawimy, że naprawdę stanie się on naszym wymarzonym miejscem relaksu. Pozostaje więc przygotować plan działań, wprowadzić idee w życie, a potem już tylko odpoczywać w swoim „zielonym” zakątku.
RED
Źródło:  Dragon Poland
Foto: Fotolia


Tagi:
ogród, zaplanuj ogród, aranżacja ogrodu, Dragon Poland

Zobacz podobne artykuły:

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!
kalendarz 25/05 2023

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

Ogród

2023.05.25

Duże formaty płyt, geometryczne i ekstrawaganckie kształty, elementy pełne, ażurowe i ekologiczne, a prawie wszystkie utrzymane w odcieniach szarości lub beży.
Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego
kalendarz 27/12 2022

Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego

Ogród

2022.12.27

Parę słów o Optoflex Marmi 30.
Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!
kalendarz 15/12 2022

Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!

Ogród

2022.12.15

Kostki i płyty betonowe to niesłychanie wytrzymałe materiały do budowy alejek i podjazdów w otoczeniu domu, które wymagają minimalnych zabiegów konserwacyjnych. Aby jednak zachowały swój wygląd jak najdłużej, najlepiej wręcz ...
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.