Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Pokój z widokiem, czyli jak zbudować ogród zimowy
kalendarz 13/01 2017

Pokój z widokiem, czyli jak zbudować ogród zimowy

Ogród

Z możliwości uzyskania dodatkowej przestrzeni, wypełnionej naturalnym światłem i roślinnością, korzysta coraz więcej osób.

Przeszklony ogród zimowy oprócz pięknych widoków, zapewnia wnętrzom jasność, ochronę przeciwsłoneczną i izolację cieplną. Przestrzeń tę można dowolnie zaaranżować i wykorzystywać – może stanowić zarówno strefę relaksu, jak i całoroczne miejsce spotkań z przyjaciółmi. Budowa ogrodu zimowego niesie za sobą szereg wyzwań dlatego podpowiadamy, jakie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe wykorzystać, by uzyskać optymalne efekty.

Komfort termiczny

Rozważając budowę ogrodu zimowego, obawę może stanowić nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia. Rozwiązanie tej kwestii stanowią nowoczesne szyby, które pozwalają osiągnąć maksymalny komfort termiczny wewnątrz, niezależnie od stopnia nasłonecznienia na zewnątrz. Jednym z nich jest PLANISTAR SUN z niskoemisyjną powłoką charakteryzującą się niskim współczynnikiem Solar Factor, zapewniającym wysoki komfort termiczny w zimie oraz lecie. Równie efektywnym sposobem zacienienia pomieszczenia jest wykorzystanie metody MICRO SHADE. Metalowa taśma (o grubości 0,2mm) na całej swojej powierzchni posiada małe lamelki (otworki), umożliwiające promieniom słonecznym przedostanie się do pomieszczenia, jednocześnie blokując przenikanie energii słonecznej (w okresie letnim poziom redukcji sięga 90%). Wykorzystywana w fasadach, dachach i świetlikach taśma MICRO SHADE to prosty sposób na zapewnienie dostępu do naturalnego światła dziennego, bez ryzyka przegrzania pomieszczenia.

Innowacyjnym rozwiązaniem dla ogrodów zimowych jest aktywne szkło E-GLAS, które zamienia energię elektryczną w ciepło. Szkło to może być wykorzystywane na dachach, w oknach, czy szklanych podłogach. W pomieszczeniach, w których znajduje się szkło E-GLAS nie ma potrzeby instalowania grzejników, co pozwala zaoszczędzić miejsce i podnosi walory estetyczne. W zależności od struktury szkło to może ogrzewać na zewnątrz lub do wewnątrz. Wynika z tego szereg korzyści, takich jak: brak przeciągów i poczucia chłodnych szklanych ścian, topnienie gromadzącego się na szklanym dachu śniegu, zapobieganie kondensacji poprzez stabilne, jednostajne ogrzewanie.

Kolejnym, nie mniej istotnym czynnikiem jaki należy uwzględnić przy wyborze materiałów do budowy ogrodu zimowego, jest selektywność szkła (stosunek przepuszczalności światła widzialnego do całkowitej transmisji energii słonecznej). W tej kategorii prym wiedzie szkło: COOL-LITE SKN 176 & SKN 176 II, charakteryzujące się ekstremalnie wysokim stopniem selektywności, a co za tym idzie – zapewniające maksymalną ochronę przeciwsłoneczną.

W trosce o spokój

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców to priorytetowy cel, który powinien zostać uwzględniony w każdym aspekcie budowy domu. Pomocne w tym zakresie może okazać się szkło hartowane, które zapewnia wyższy stopień ochrony przed naprężeniami cieplnymi i uderzeniami (np. kul gradowych, lub gałęzi drzew) w porównaniu ze szkłem klasycznym. Przykładem szkła, które doskonale sprawdzi się jako jeden z komponentów w zespoleniu w ogrodzie zimowym jest laminowane szkło STADIP, zbudowane z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych folią PVB. W przypadku stłuczenia folia utrzymuje fragmenty szkła na miejscu.

Komfort użytkowania

Kolejnym wyzwaniem, jakie niosą za sobą wielkogabarytowe elementy szklane jest utrzymanie ich czystości. Znaczącym udogodnieniem jest wykorzystanie szkła samoczyszczącego, do którego powierzchni przywiera mniej kurzu i zanieczyszczeń. Szkło BIOCLEAN+ pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty utrzymania do minimum. W konsekwencji zmniejsza się zużycie wody i detergentów, co pozytywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Samoczyszcząca powłoka charakteryzuje się dożywotnią trwałością – spełnia swoje funkcje przez cały okres eksploatacji przeszklenia.

Osoby, które na pierwszym miejscu stawiają estetykę i dobry design, w swoich planach mogą uwzględnić przeciwsłoneczne szkło PARSOL, stosowane w szybach zespolonych CLIMAPLUS SOLAR CONTROL. Doskonale łączy ono właściwości funkcjonalne z dekoracyjnym charakterem; dostępne jest w trzech wariantach kolorystycznych - zielonym, brązowym
i szarym. W przypadku ogrodów zimowych, barwione w masie szkło najlepiej sprawdzi się na dachach i w świetlikach.

Budowa ogrodu zimowego to inwestycja, która szybko przynosi wymierne korzyści. Oprócz komfortu cieplnego, czystości i ochrony przeciwsłonecznej, zapewnia niezwykłe doznania estetyczne. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań szklanych pozwala stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń z widokiem na niebo.

RED

Źródło: Building Glass Polska

 

Zobacz podobne artykuły:

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!
kalendarz 25/05 2023

Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

Ogród

2023.05.25

Duże formaty płyt, geometryczne i ekstrawaganckie kształty, elementy pełne, ażurowe i ekologiczne, a prawie wszystkie utrzymane w odcieniach szarości lub beży.
Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego
kalendarz 27/12 2022

Naturalny wybór do płytek i kamienia naturalnego

Ogród

2022.12.27

Parę słów o Optoflex Marmi 30.
Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!
kalendarz 15/12 2022

Nie posypuj kostki solą! Lepiej nie robić tego zimą!

Ogród

2022.12.15

Kostki i płyty betonowe to niesłychanie wytrzymałe materiały do budowy alejek i podjazdów w otoczeniu domu, które wymagają minimalnych zabiegów konserwacyjnych. Aby jednak zachowały swój wygląd jak najdłużej, najlepiej wręcz ...
Najnowsze artykuły:
Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Co jest dziś najważniejsze dla osób kupujących mieszkania?

Nieruchomości / Mieszkanie

2024.04.03

Jakie czynniki decydują o wyborze mieszkań? Co jest teraz kluczowe dla nabywców? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane są w nowych inwestycjach? Które są najwyżej punktowane przez kupujących?
Elegancja i funkcjonalność

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze / Jadalnia

2024.01.30

Kolekcja Marone Elite to eleganckie i funkcjonalne meble drewniane, inspirowane urokami prowansalskiej scenerii. Wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego fińskiego, są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Nieruchomości / Dom

2024.01.23

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii.