Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

tło
reklama
Przygotuj się do wiosny
kalendarz 12/02 2018

Przygotuj się do wiosny

Ogród

Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą temperaturą przygotowują się na przyjście wiosny. Mimo, że na słoneczną pogodę musimy jeszcze poczekać, już teraz warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Odpowiednie przygotowanie, jeszcze przed sezonem, sprawi, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem w naszej pięknej, zielonej oazie. Jak zatem zadbać o ogród na wiosnę?

W pierwszej kolejności należy przygotować narzędzia do ogrodu. Wiosną, przed pierwszymi pracami warto sprawdzić ich stan i zastanowić się nad tym, do jakich zadań będą nam potrzebne. Może się okazać, że w tym sezonie konieczne będzie uzupełnienie schowka na narzędzia o nowe łopaty, grabie, sekatory czy nożyce do gałęzi.

Zdrowe drzewka i krzewy

 „Od tego, jak wykonamy prace o tej porze roku, zależeć będzie wygląd naszego ogrodu latem. Choć o soczystych, świeżo zerwanych owocach możemy na razie tylko pomarzyć, to już teraz warto zapewnić naszym roślinom odpowiednią pielęgnację. Przycinanie drzewek i krzewów jeszcze przed wiosną powinno być naszym pierwszym krokiem do prawidłowego przygotowania ogrodu na sezon”- mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas. Dzięki linii Highline z oferty firmy Agas z łatwością dostosujemy sprzęt do naszych wymagań. Nożyce do gałęzi dostępne są w 6 rozmiarach.  Możemy wybrać m.in. ostrza pokryte teflonem, aluminiowe ramiona i decydować o zakresie cięcia. To pozwoli nam wybrać sprzęt, odpowiedni do naszych potrzeb w pracach ogrodowych.

W ofercie Agas znajdziemy także nożyce do żywopłotu w czterech wariantach. Teleskopowe uchwyty, chromowane ostrza o szerokiej rozpiętości i solidne wykończenie, pomogą nam precyzyjnie uformować krzewy. W wykonywaniu ogrodowych obowiązków na pewno przyda się również któryś z dostępnych sekatorów. Aluminiowe uchwyty, dodatkowe sprężyny i regulacja otwarcia, sprawdzą się niezależnie od tego, jakie rośliny rosną przy naszym domu.

„Gałęzie drzewek owocowych powinniśmy przyciąć już pod koniec lutego. Warto je nieco przerzedzić, by później do korony docierało jak najwięcej promieni słonecznych, a nasze jabłka, śliwki czy gruszki były bardziej soczyste” - radzi Agnieszka Gilińska z firmy Agas. Może się zdarzyć tak, że drzewka będą blokować nam dostęp do światła w domu lub niebezpiecznie przechylać się w stronę okien. W przypadku starych i grubych konarów, które potrzebujemy całkowicie wyciąć, możemy posłużyć się specjalnym obcinaczem do gałęzi lub jedną z wielu pił, znajdujących się w ofercie firmy Agas. Obcinacz do gałęzi Tijera Cortarramas mocowany jest na trzpieniu, posiada zapasowe ostrze, piłę, sprężynę oraz linkę, natomiast spośród pił warto dokonać wyboru zależnego od przeznaczenia – składana rękojeść ABS sprawdzi się w przypadku drobniejszych prac, a standardowy model z amerykańskim zębami pozwoli na uporanie się z dużymi konarami.

Żyzna ziemia gotowa do sadzenia

Przygotowanie ziemi to jedna z podstawowych prac w ogrodzie na wiosnę. Przed wiosennym sadzeniem roślin warto zadbać o żyzną glebę. Kiedy zrobi się nieco cieplej, a ziemia nie będzie już twarda od zimowych mrozów – powinniśmy poprawić jej kondycję. Jak mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas: „W pierwszej kolejności musimy usunąć resztki zeszłorocznych, obumarłych roślin. Pomogą nam w tym motyki, które przydają się zwłaszcza na niedużych obszarach, gdzie odchwaszczamy lub napowietrzamy zewnętrzną warstwę ziemi – na klombach kwiatowych, w doniczkach, obok alejek. Tzw. „pazurki”  sprawdzą się przy pielęgnacji gęsto rosnących upraw z utrudnionym dostępem, ponieważ są przystosowane do pracy w wąskich rzędach i na kamienistej powierzchni.”

W warsztacie ogrodniczym nie może zabraknąć także małych łopatek, które przydadzą się bezpośrednio przy sadzeniu roślin. Firma Agas wprowadziła do swojej oferty szeroki wybór produktów tego typu. Obcinacze do korzeni pomogą nam się uporać z obumarłymi lub uporczywymi pnączami, a widełki spulchnią ziemię i pomogą nam przy pozbywaniu się chwastów. Decydując się na narzędzia, możemy wybrać długość ich trzonu, materiał z którego są wykonane, kolor i rozmiar. Jeśli mamy do oporządzenia większy obszar, warto zdecydować się na artykuły ogrodnicze z teleskopowymi rączkami – grabki, motyki czy łopatki z linii Jardín marki AMIG. Dzięki temu unikniemy bólów pleców, które dokuczają nam zazwyczaj przy wykonywaniu prac związanych z ziemią.

Po uporaniu się z porządkowaniem gleby, a jeszcze przed przystąpieniem jej nawożenia, powinniśmy zabrać się za jej przekopanie. Z pomocą dużych łopat, jak modele Laya czy Pala, rozbijemy duże grudy i spulchnimy glebę, a szeroki wybór grabi i małych Grabek pozwoli nam wyrównać powierzchnię i pozbyć się przegniłych liści czy drobnych śmieci. W ofercie Agas dostępne są artykuły ogrodnicze dostosowane do naszych potrzeb – aluminium, teflon czy chrom to tylko niektóre z materiałów wśród których możemy wybierać.     

Przygotowanie miejsca do odpoczynku

„Warto sobie ułatwić pracę, decydując się na odpowiedni sprzęt najwyższej jakości, który posłuży nam na lata. Narzędzia ogrodowe, takie jak motyki, łopaty i grabie – pomogą nam zapanować nad otoczeniem” - mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas.

W ofercie firmy Agas znajdziemy także akcesoria, które przydadzą nam się także w późniejszych etapach pielęgnowania ogrodu. Toporki do drewna na letnie ogniska ze stabilnym trzonkiem, nożyce do trawy z siedmioma pozycjami ostrza, ale także szeroki wybór oświetlenia zewnętrznego i skrzynek na listy, które ozdobią nasze przydomowe ogrodzenie.

Prace ogrodowe często kojarzymy z przykrym obowiązkiem i żmudnym sprzątaniem otoczenia domu. Wiosenne przygotowania do sezonu letniego nie muszą być jednak ciężką pracą. Warto podzielić sobie zadania na mniejsze czynności i rozłożyć prace w czasie. Wykonywanie porządków w ogrodzie może być odmianą aktywnego ruchu na świeżym powietrzu, który połączymy z przygotowaniem miejsca relaksu na sezon letni. Jak mówi Agnieszka Gilińska z firmy Agas: „Pomyślmy już teraz o rodzinnych grillach w ogrodzie, o świeżo ściętych kwiatach i zebranych warzywach z domowej grządki. Zaprośmy wiosnę do ogrodu, wykonując niezbędne prace już teraz, jeszcze zanim ucieszy nas słoneczna pogoda. Dzięki temu już niedługo będziemy mogli rozkoszować się poranną kawą na świeżym powietrzu, wieczornymi spotkaniami z przyjaciółmi pod gołym niebem oraz zadbanym, zielonym ogrodem.”

Grabie 270 10 zębów czarne, Agas, sklep.agas.pl, 16,25 zł
Grabie 271 12 zebów czarne, Agas, sklep.agas.pl, 16,72 zł
Grabie 273-16 zębów, Agas, sklep.agas.pl, 21,51 zł
Grabie 274-82-126cm z aluminiowym, teleskopowym trzonkiem ,Agas, sklep.agas.pl, 67,44 zł
Grabie do trawy 280 22 zęby, Agas, sklep.agas.pl, 15,36 zł
Grabie do trawy 282-58cm zielone 9 zębów, Agas, sklep.agas.pl, 13,31 zł
Grabki 275-31cm zielone, Agas, sklep.agas.pl, 14,87 zł
Łopatka szeroka 211-13,5’ drewniana rączka, Agas, sklep.agas.pl, 11,75 zł
Łopatka wąska 210-13,5’ zielona, Agas, sklep.agas.pl, 8,72 zł
Łopatka wąska 251-82-126cm z aluminiowym trzonkiem, Agas, sklep.agas.pl, 65,94 zł
Motyka kwadratowa 241-13’, drewniana rączka Agas, sklep.agas.pl, 12,09 zł
Motyka 242-82-126 cm z aluminiowym, teleskopowym trzonkiem, Agas, sklep.agas.pl, 65,45 zł
Obcinacz do gałęzi 550-12x6’ cięgno, Agas, sklep.agas.pl, 94,06 zł
Obcinacz do korzeni 300-13’ zielony, Agas, sklep.agas.pl, 9,82 zł
Piła 801-12" drewniana rączka, Agas, sklep.agas.pl, 32,45 zł
Pazurki 221-12,5` drewniana rączka, Agas, sklep.agas.pl, 11,17 zł
Pazurki 223-43cm zielone, Agas, sklep.agas.pl, 15,23 zł

RED
Agas Sp. z o.o.

Zobacz podobne artykuły:

Jak przygotować narzędzia przed sezonem?
kalendarz 03/04 2018

Jak przygotować narzędzia przed sezonem?

Ogród

2018.04.03

Mówi się, że niektórzy ludzie mają „dobrą rękę do roślin” i traktują je jak żywe istoty. Pewne jest zatem, że jak każde stworzenie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nikt nie zatroszczy się o nasze rośliny tak, jak odpowiedn...
O roślinach we wnętrzu, czyli jak się dotlenić nie wstając z kanapy
kalendarz 23/03 2018

O roślinach we wnętrzu, czyli jak się dotlenić nie wstając z kanapy

Wyposażenie / Dekoracje

2018.03.23

Miały (i mają) je w domach nasze babcie i mamy. I słusznie, bo rośliny doniczkowe mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w czterech kątach, ale też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Nawet naukowcy z NASA to po...
Pomyśl o odpowiednich narzędziach ogrodowych
kalendarz 22/03 2018

Pomyśl o odpowiednich narzędziach ogrodowych

Ogród

2018.03.22

Najwyższy czas przygotować się do sezonu i pomyśleć z wyprzedzeniem o skompletowaniu odpowiednich narzędzi ogrodowych. Są one niezbędne w pielęgnowaniu nie tylko trawnika, ale i drzew oraz mniejszych roślin czy kwiatów. Gdy d...
Najnowsze artykuły:
Nowoczesność zamknięta w prostokąt

Nowoczesność zamknięta w prostokąt

Wnętrze / Łazienka

2018.12.10

Styl na miarę czasu, zdecydowane, proste kształty i nowoczesny design to wyróżniki linii wanien Modesta. Pasują do nowoczesnych łazienek i sprawiają, że każde wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter i tworzy harmonijną całoś...
5 nieoczywistych zastosowań betonu we wnętrzach mieszkalnych

5 nieoczywistych zastosowań betonu we wnętrzach mieszkalnych

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.12.09

Pierwsze skojarzenie z betonem to zimne, industrialne, gołe wnętrza. Pozbawione domowego ciepła i przytulności. Nic bardziej mylnego!
Wielka płyta, wielka siła

Wielka płyta, wielka siła

Nieruchomości / Mieszkanie

2018.12.09

W okresie poprzedniego boomu mieszkaniowego z lat 2006 – 2008 wiele osób wieszczyło rychły koniec wielkiej płyty. Dzisiaj, ponad dziesięć lat później bloki z wielkiej płyty, jak stały, tak stoją. I nadal słychać opinie, że ju...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.