HomeTrendy informujemy i inspirujemy

Budynki zeroenergetyczne już w Polsce

ht | 2012-09-19 11:17:24
Budynki zeroenergetyczne już w Polsce - Dom

Wbrew pozorom, inwestowanie w technologie energooszczędne to nie tylko chwilowy trend będący odpryskiem mody na ekologię. Dążenie do zbudowania budynku prawie zeroenergetycznego, w Polsce wciąż postrzegane często jako wynik fascynacji budownictwem energooszczędnym, już niedługo stanie się codziennością każdego inwestora – w tym prywatnego.

Wynika to z nowelizacji Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 9 czerwca 2010 roku. Co więcej, zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej z dnia 31 lipca tego roku, nowa strategia ożywienia sektora budownictwa w UE opiera się w głównej mierze o promowanie energooszczędnych obiektów.

Nowe przepisy stanowią, że od końca 2018 roku wszystkie budynki należące do władz publicznych będą charakteryzować się niemal zerowym zużyciu energii, a od 31 grudnia 2020 to samo dotyczyć będzie wszystkich nowo powstających budynków. W chwili obecnej nie ma jednej, obowiązującej powszechnie definicji budynku prawie zeroenergetycznego. Każde z państw członkowskich ma stworzyć własną charakterystykę takiego obiektu, opartą o lokalne uwarunkowania. I na ten moment trzeba się dobrze przygotować.

Zgodnie z definicją przytoczoną w dyrektywie „budynek o niemal zerowym zużyciu energii” oznacza budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej (…). Niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo wysokim stopniu z energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu”. Chodzi więc o dążenie do jak najniższego zużycia energii i jak największej niezależności energetycznej budynków - ideałem byłby budynek całkowicie autonomiczny, a więc zdolny samodzielnie produkować co najmniej tyle samo energii ile zużywa. Taki budynek można by było całkowicie odciąć od zewnętrznej sieci energetycznej lub – w wersji bezpieczniejszej – sprzedawać ewentualne nadwyżki energii dostawcom.

Również w Polsce trwają prace nad definicją takiego budynku. Ich głównym kierunkiem jest dziś stworzenie budynku opartego o tzw. regułę kosztu optymalnego. Reguła ta łączy zastosowanie energooszczędnych technologii, ale w ekonomicznie uzasadniony sposób. Oznacza ona projektowanie i wykonanie budynku z takich rozwiązań, które po uwzględnieniu ich dodatkowych kosztów na inwestycję i tak przyniosą oszczędności w okresie eksploatacji w porówaniu do obiektu, w którym tych energooszczędnych rozwiązań nie zastosowano.

Choć tak duża efektywność energetyczna może dla wielu niezorientowanych w temacie osób brzmieć jak literatura z gatunku science fiction, to rozwiązania ją gwarantujące są ogólnodostępne i powszechne. Budownictwo efektywne energetycznie jest najbardziej popularne w Niemczech i Austrii, gdzie znajduje się większość zrealizowanych projektów pasywnych lub prawie zeroenergetycznych.

- Większość domów nisko- i prawie zeroenergetycznych stosuje kombinację z jednej strony produkcji energii ze źródeł odnawialnych, z drugiej jej oszczędność poprzez minimalizację strat. Produkcja odbywa się poprzez stosowanie paneli wykorzystujących energię słoneczną, turbiny wiatrowe, kolektory do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i tym podobne rozwiązania. – komentuje Konrad Witczak, konsultant Energy Design Center ROCKWOOL Polska - Ze względu na klimat, w polskich warunkach to właśnie na oszczędzanie energii cieplnej powinno się kłaść największy nacisk. Odpowiednie docieplenie znacznie ograniczy ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku i będzie krokiem milowym w kierunku standardów zeroenergetycznych. To właśnie 6 paliwo, czyli oszczędność energii jest rozwiązaniem najskuteczniejszym i dostępnym od zaraz dla każdego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dla inwestorów rozpoczął się czas wnikliwych kalkulacji i przymiarek do nowych standardów – im szybciej zaczną być wprowadzane w życie, tym lepiej dla przyszłych posiadaczy własnego „M”.

Źródło: Rockwool

Galeria HomeTrendy

Budynki zeroenergetyczne już w Polsce Budynki zeroenergetyczne już w Polsce Budynki zeroenergetyczne już w Polsce
 
Budynki zeroenergetyczne już w Polsce

Podziel się:

Dodaj na facebook.com Dodaj do wykop.pl Dodaj do kciuk.pl Dodaj na sledzik.pl Dodaj na blip.pl Dodaj na flaker.pl
Kategoria: Dom | dodaj do ulubionych | drukuj Budynki zeroenergetyczne już w Polsce


Funkcjonalne projekty domów z poddaszem użytkowym

Funkcjonalne projekty domów z poddaszem użytkowym

Budowa domu z poddaszem użytkowym daje nam szereg możliwości późniejszej adaptacji budynku względem naszych indywidualnych oczekiwań.


Design elewacji – poznaj najnowsze trendy

Design elewacji – poznaj najnowsze trendy

Współczesne budownictwo stawia przede wszystkim na prostotę i ekologiczne rozwiązania. Ale nawet minimalistyczna elewacja może prezentować się niezwykle efektownie, jeśli proste wykończenie ścian wzbogacimy oryginalnym dachem czy stolarką okienną.


Termomodernizacja – niższe rachunki, większy komfort

Termomodernizacja – niższe rachunki, większy komfort

Poprawnie przeprowadzona modernizacja domu podnosi wartość nieruchomości. Wydatek na remont zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.


Domy z drewna. Fakty i mity

Domy z drewna. Fakty i mity

W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się domy z drewna.


Oszczędne ciepło do powieszenia na ścianie

Oszczędne ciepło do powieszenia na ścianie

Ciepło, które można łatwo dostarczyć właśnie tam, gdzie jest potrzebne. Bez skomplikowanych i kosztownych instalacji, tanie w eksploatacji przez kilkadziesiąt lat.


Moc kolorów elewacji

Moc kolorów elewacji

Kolor elewacji ma bardzo istotne znaczenie, bowiem jest wizytówką naszego domu.


Ściany inaczej – fornirowane panele ścienne

Ściany inaczej – fornirowane panele ścienne

Jeżeli zależy nam na szybkiej zmianie we wnętrzu i nadaniu mu solidnego i wyrazistego wykończenia warto sięgnąć po fornirowane panele ścienne.


Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów nowoczesnych

Kilka dni temu rozpoczął działalność nowy serwis prezentujący kolekcję domów nowoczesnych.


Domy z płaskim dachem - powrót kostki

Domy z płaskim dachem - powrót kostki

Po wielu latach królowania domów prostych, z dwuspadowym dachem albo bardziej lub mniej udanych dworków, do łask wracają dobrze wszystkim znane projekty domów z płaskim dachem.


Lakierowane schody drewniane

Lakierowane schody drewniane

Wielopoziomowe lokale, w których zamontowane zostały drewniane schody, zyskują wyjątkowy charakter. Połączenie kondygnacji przy użyciu stopni wykonanych z naturalnego surowca wymaga jednak zastosowania wysokiej jakości środków do drewna.


Rekomendowane firmy

 
O nas | Kontakt | MotoTrendy.pl | RSS hometrendy.pl
Copyright © 2014 HomeTrendy Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Versso